Chwila dla nauki! Leonardo da Vinci

Poznać jednego z największych geniuszy w dziejach – Leonarda da Vinci i stworzone przez niego machiny, obrazy czy inne niezwykłe konstrukcje wykraczające poza jego czasy, a nawet dziś wprawiające w osłupienie naukowców, mogli uczestnicy warsztatów i drzwi otwartych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Mercury w Krobi (25 – 27 sierpnia 2023 roku). Przy okazji dzieci i dorośli odwiedzili budynek Lokalnego Centrum Popularyzacji Nauki Edukacji i Innowacji, czyli Małego Kopernika przy miejscowej szkole podstawowej.

„Chwila dla nauki. Leonardo da Vinci” pod takim hasłem przez trzy dni odbywały się dla mieszkańców gminy Krobia drzwi otwarte oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, których tematyką była twórczość prawdziwego człowieka renesansu.

– Leonardo Da Vinci zajmował się nie tylko sztuką, którą najczęściej kojarzymy z „Mona Lisą” czy „Damą z łasiczką”, ale także, a może przede wszystkim, był wynalazcą. Konstruował maszyny proste, na przykład dźwignie czy koła pasowe, budował też machiny wojenne, a niektóre projekty – czołg czy helikopter – wykraczały daleko poza jego czasy. Zajmował się także tworzeniem scenografii do teatru, biologią oraz anatomią, w zasadzie wszystkim, co dawało mu możliwość lepszego poznania świata. Człowiek prawdziwie wszechstronnie uzdolniony – tłumaczy Katarzyna Łabęda, prezes Stowarzyszenia Mercury w Krobi.

Balisty, dźwignie, machiny latające oraz zasady ich działania dzieci i młodzież mieli okazję poznać podczas sobotnich (26 sierpnia) warsztatów naukowych. Co więcej, niektóre z tych konstrukcji uczestnicy mogli sami wykonać i przetestować ich stabilność oraz wytrzymałość.

Ponadto, przez cały weekend na odwiedzających czekała specjalna wystawa wynalazków i dzieł Leonardo Da Vinci. Organizatorzy wyświetlili też dwa filmy poświęcone genialnemu wynalazcy. Wszystko było interaktywne, można było obejrzeć, dotknąć, szkicować. Dzieci namalowały także „Mona Lisę”, tworząc z kawałków jeden obraz, który również trafił na wystawę.