Tydzień energii GOSTYŃ 2022

Warsztaty naukowe, tor samochodowy napędzany rowerami, topienie czekolady w piecu solarnym, pozyskiwanie prądu z owoców – to m.in. atrakcje, jakie oferowano podczas kolejnego dnia Gostyńskiego Tygodnia Energii w ośrodku kultury Hutnik.

Sobotnie przedpołudnie (19 listopada) ciekawie można było spędzić w GOK Hutnik. W ramach Gostyńskiego Tygodnia Energii przygotowano warsztaty naukowe (nie tylko) dla dzieci pod hasłem „Daj światu dobrą energię”. W dużej sali ośrodka kultury w Gostyniu pojawiło się kilka stoisk z wyposażeniem (ciekawymi urządzeniami), przy których gromadziły się dzieci, a nawet całe rodziny

Cztery stanowiska warsztatowe należały do Stowarzyszenia Mercury. Jedno z nich związane było z wytwarzaniem energii za pomocą wiatru, gdzie zainteresowani dowiadywali się, na jakich zasadach działają na przykład elektrownie wiatrowe. 

– Dzieci wykonywały samodzielnie wiatraczki, mogły zobaczyć, jak z rurki PCV zrobić własną elektrownię wiatrową, jak odbywa się przemiana energii z wiatru na energię elektryczną, a następnie mechaniczną – wyjaśniała Katarzyna Łabęda, szefowa Stowarzyszenia Mercury.

Przy „stanowisku słonecznym” (ustawionym w najbardziej nasłonecznionym miejscu w sali) omawiano działanie paneli fotowoltaicznych. Można było się też dowiedzieć, jak przebiega przemiana energii słonecznej na energię elektryczną z wykorzystaniem zjawiska fotoelektrycznego. 

– Mamy piec solarny, w którym roztapiamy białą czekoladę, mamy też makietę własnoręcznie wykonanego domku z solarami oraz robota solarnego, którego działanie dzieci mogą sobie przetestować – mówiła jedna z prowadzących zajęcia.

W piecu solarnym założono osłonę z folii aluminiowej, która zbiera światło. Do środka wkładano czekoladę. 

– Poprzez odbicie światła i efekt fotoelektryczny wytwarza się ciepło, które nam rozpuściło czekoladę – tłumaczyła Katarzyna Łabęda.

Osoby, które zatrzymały się przy tym stoisku mogły dowiedzieć się, że słońce – największa gwiazda Ziemi – może być odnawialnym źródłem energii – ekonomicznym i wydajnym.

Było też stoisko wodne, z kołem wodnym, na którym należało wygenerować odpowiednią ilość prądu, by zapaliła się… woda. Z kolei, doświadczenie z wykorzystaniem metalowych puszek po napojach oraz grafitu z ołówków pokazywało, jak wytworzyć wystarczającą ilość energii, by zadziałał kalkulator, w którym skończyły się baterie.

W szkołach podstawowych gminy Gostyń rozpoczynają się zajęcia warsztatowe „Odnawialne źródła energii”. To pierwszy etap edukacyjnego cyklu, pod nazwą Gostyński Tydzień Energii. W drugiej części zaplanowano koncerty, ogólnodostępne wykłady, dyskusje oraz warsztaty dla dzieci w GOK Hutnik.