Kino

KINO

Pod koniec XIX wieku wybudowano jeszcze w Krobi czwarty kościół, ewangelicki. Niestety bardzo mało wiemy o wyposażeniu kościoła, jako że parafia ewangelicka istniała zaledwie kilkanaście lat. W czasie II wojny światowej wieża tego kościoła została zniszczona, a w latach pięćdziesiątych XX wieku obiekt przebudowano na kino, a następnie na Dom Kultury. Pastorówkę przebudowano wówczas na ośrodek zdrowia i mieszkania na piętrze, zmieniając architekturę całego obiektu. Parafia ewangelicka i szkoła przy tej parafii funkcjonowały do końca XIX wieku do 1918 roku, a pastor pozostał jeszcze w Krobi do 1942 roku.

Kościół ewangelicki w Krobi

Według przekazów mieszkańców scena w kinie ustanowiona jest w miejscu ołtarza głównego kościoła ewangelickiego. Niejednokrotnie słychać też informacje o potencjalnym nawiedzeniu kina. Pracownicy, a także osoby mające wszelakie próby słyszą szmery, kroki, same zamykające się drzwi, gasnące światła itd. Kino umiejscowione jest na miejscu cmentarza.

Szkoła na ulicy Grunwaldzkiej ” oferowała naukę od klasy pierwszej do drugiej, znajdowało się tam również przedszkole. Początkowo była to szkoła prowadzona przez społeczność ewangelicką, później wcielona w struktury szkół publicznych.

Stara szkoła na ulicy Grunwaldzkiej
Budynek po starej pastorówce
Budowa apteki w Krobi

W roku 1981 zakończono kapitalny remont i oddano do użytku obecny budynek kina. Dziewięć lat później Gmina Krobia dokupiła sprzęt i wyposażenia Szarotki. Wówczas to również swoją działalność przeniosło do kina Centrum Kultury. W 2005 roku w piwnicy kina, po remoncie stworzono świetlicę środowiskową, a pięć lat później garaż – magazyn- w siedzibę fundacji Sąsiedzi Sąsiadom. Kolejny remont przeprowadzono w 2010-2013.

Zdj. Michał Zalas